Z DENÍKU: VDÁVÁME SE ZN. OBĚ! Část 2: Přípravy

Jaké bylo plánovat si vlastní svatby? Určitě si říkáte, že pro koordinátorku to muselo být levou zadní, že? Ale to není tak úplně pravda, protože jsme profesionální koordinátorky nikoli profesionální nevěsty 😀

Koordinátorka nerovná se profesionální nevěsta

Ale v tom přece nemůže být rozdíl nebo ano? Je a to zásadní! 

Naplánování obou svateb – organizačně – jsme měly obě hotové za týden. Vybrat ty správné dodavatele byla hračka – vlastně jsme je ani nemusely vybírat – měly jsme o nich už dááávno jasno! Naši chlapi do toho sice kecali, ale v představách s námi byli za jedno. 

Horší bylo to, co jsme řešily ve svém životě úplně poprvé – tlak okolí a jejich představy, které naše svatby úplně nesplňovaly. Dalším oříškem byl design obou svateb – od svatebních šatů, protože do toho našim nevěstám až tolik „nekecáme“, přes doplňky až po dekorace. Bylo pro nás úplně nové jít do svatebních salonů zkoušet si šaty, co nevíte jestli vám budou slušet. Nebo poslouchat členy rodiny proč to budete mít tak a ne třeba jinak..

Svatební agentura Praha Wedding Factory

Kovářova kobyla chodí bosa

A samozřejmě bychom to nebyly my, abychom si to co nejvíc nezkomplikovaly… byly jsme si naprosto vědomé toho, že od našich svateb se dost očekává (hlavně teda od nás samotných :D). Přecejen je to něco, co může být 100% po našem a i když plánujeme svatby pro naše páry víc než kreativně, tak design něčemu vždy podřizujeme. A teď jsme nemusely, takže jsme byly jako utržené ze řetězu 😀

Doladit všechny detaily, které by nám zapadaly do konceptu bylo těžší než obvykle a to protože při plánování nám cestu blokovaly svatby našich párů, naše rozlučky a v neposlední řadě naše rodiny, které se chtěly také na něčem přece podílet! Zvládnout tohle všechno ve svatební sezoně byl docela mazec.

Vlastní svatební koordinátorka 

Asi se tady nabízí otázka, proč jste si na to taky nenajaly agenturu/koordinátorku? No my ale najaly 🙂 Zdá se to možná úsměvné, ale opravdu jsme u toho vymýšlení designu a programu byly obě tak zoufalé, že jsme si navzájem musely začít dělat konzultace! Jako fakt! 

Ale i teď s odstupem času toho frmolu rozhodně nelitujeme. Prostě jsme bláznivky a do všeho jdeme po hlavě, testujeme naše hranice a limity – musíme říct, že větší zkouškou jsme zatím asi neprošly! Teď, když už je to ale za námi, jsme vlastně strašně rády, že mít na to všechno naše skvělý chlapy, rodinu, kamarády a hlavně jedna druhou – tak to byl vlastně jen fajn bonus. Prožily jsme to totiž od začátku do konce spolu! A teď po úspěšně zakončené sezoně o tom jsme schopné teprve napsat 🙂 Vezmeme to tedy od začátku.

Svatební agentura Praha Wedding Factory

V čem jsme měly jasno?

Fotky

Ještě předtím, než jsme se zasnoubily, jsme si byly obě jisté, kdo nám bude svatbu fotit. Protože vzpomínky jsou pro nás to nejdůležitější a jejich zachycení je zásadní – proto VŽDYCKY VŽDYCKY VŽDYCKY hledejte člověka, jehož fotky k vám promlouvají, kterým rozumíte a se kterým jste si povahově podobní. Pro ty z vás, kteří nás znáte, nemůže být překvapením, že Lůca proto jasně sáhla po Marcelce Bartůškové a Marťa po Teru Menclové. Obě nám jsou neuvěřitelně podobné a vyzařují ze sebe takovou tu auru, na kterou jsme jednoduše napojené.

Hudba

Atmosféru dělá rozhodně dobrá hudba. Na svatbě je potřeba řešit jí jak podkresově, k obřadu, tak na hlavní část – odpoledne/večer/noc.

Podle nás je OBŘAD chvíle, kvůli které se celá svatba vlastně dělá. Hudba při obřadu je něco, co tu atmosféru dokáže úžasně dotvořit, způsobí to příjemné mrazení v zádech až zatajujete dech. Je v ní neuvěřitelná síla. Proto jsme obě volily jednoznačně živou hudbu – konkrétně kytaristy z řad našich přátel. A nikdy bychom neměnily!

Co se týká ODPOLEDNÍ/ VEČERNÍ MUZIKY – Marťa měla jasno – kapelu Honzy Vytáska a jeho Black Birds (pozn: Honzu jsme poznaly na jedné z našich úplně prvních svateb a už tenkrát mu Marťa řekla, že pokud se bude vdávat, bude mi na svatbě hrát on! A stalo se:)).

Lůca měla našeho ozkoušeného DJ Fílu Horáka, se kterým jsme to roztáčeli až do rána. Obě varianty mají určitě své výhody a nevýhody a hodí se na jiné typy svateb – to můžeme jednoznačně potvrdit! 😉

Svatební agentura Praha - Marťa a Peťa

Oddávající

Tak to je kapitola sama o sobě. Jak už jsme naznačily výš, obřad je to, co dělá svatbu svatbou – jinak by to byla jen další velká párty. Je to to, na co budete vzpomínat celý život a to, co vás dva spojí v jedno a odstartuje společný život. Je to pro nás ale tak rozsáhlé téma, že jsme se o něm rozpovídaly úplně samostatně a velmi brzy se o něj podělíme.

Prstýnky

Pro prstýnky jsme obě vyrazily do Polomia k manželům Poláčkovým, se kterými máme stejnou filozofii a tak nějak k nám prostě patří. Svojí práci dělají srdcem a znají nás dvě i ty naše manžely tak dobře, že nám výběr dokázali pořádně ulehčit.

Lůca s Michalem si ozkoušeli pár vzorových prstýnků, aby veděli co jim sluší a co sedí k zásnubnímu a aby Lůcu Poláčkovi podpořili v tom, že kamínky na zásnubáku neznamenají, že nemůže mít kamínky i na snubáku 😀 

Co se týká Marti s Peťou – klasicky opět museli mít něco extra – ono k zásnubáku ve tvaru větvičky s černým diamantem nesedí totiž jen tak něco a tak ty  prstýnky vymýšleli tak, aby byly tak nějak celé nakřivo a přitom minimalistické 🙂 Poláčkovic zvládnou prostě všechno!

Svatební agentura Praha Wedding Factory

MUAH

Vizáž nás dvou? S Andrejkou Frýdovou spolupracujeme tak dlouho, že jsme se jí snad ani na účes nemusely ptát 🙂 Už 4 roky ji považujeme za naší dvorní kadeřnici a jsme jí neuvěřitelně vděčné, že nám vykouzlila modelkovský vlasy! Make-up měla u Marti na starost Markétka Schornik (což je stejný případ – dvorní vizážistka WF už po 4 roky a zároveň jedna z našich kamarádek a svatebních hostů). O Lůcy líčení se postarala jedna z družiček (nelekejte se, i ona je profesionální vizážistka :)).

Dort a sladké

Tady byla opět volba jasná – LUMI Dobroty! Protože je pro nás zásadní kvalita použitých surovin a výsledná chuť. Co jsme ale ani jedna neuhlídaly byla nenáročnost – Lucka chtěla jednoduchý 2 patrový dort, který se nakonec zvrhnul v turbo 4-patrák a Marťa která nejí sladké, si vymyslela celý dort SLANÝ a ještě k tomu bezlepkový! Děkujeme Lumi, že jste si s tím poradili 😀

Svatební agentura Praha Wedding Factory

Jídlo

Obě zastáváme stejný názor, že dobré jídlo je základ a že by ho mělo být tak akorát – žádné mrhání a také žádné hladové krky. Je to také to, co je potřeba řešit asi nejdůsledněji. Je to ale rozhodně na delší povídání a samostatný článek, který čekejte v nejbližších týdnech.

Květiny

V neposlední řadě bychom zmínily květiny a to i když jsme začaly dekorace řešit až nakonec, kdo nám bude dělat květiny jsme věděly obě od první chvíle! Čechovi z Bianca Flowers byli, jsou a zůstávají našími nejoblíbenějšími floristy. A to i když naše požadavky nejsou úplně standardní, dokázali je splnit na jedničku s hvězdičkou 🙂 (to, jak Marti kytici vázali v železných rukavicích, protože v ní chtěla mít kaktusy a Lucce sháněli po polích sušené trávy, protože se zrovna nedaly nikde koupit je příběh sám o sobě :D) Děkujeme za to!

Svatební agentura Praha - Lucka a Michal

V čem jsme oproti tomu neměly jasno?

Termín!!!

To byl největší oříšek, protože když nás naši chlapi žádali o ruku, tak jsme měly téměř celou sezonu plnou. Zbývalo jen pár termínů, do kterých jsme se musely napasovat a proto byl právě tohle ten největší kompromis. I právě proto jsme měly obě svatby v srpnu, jen 14 dní od sebe 🙂

Video

To je pro mnoho párů stále nejčastější položka, kterou vyškrtávají z důvodu zbytečnosti nebo našponovaného budgetu. Obě naše svatby jsou extrémy toho, proč pro nás bylo složité najít toho dokonalého kameramana! 

Marťa s Peťou to měli jednoduší, pro video byli rozhodnutí od samého začátku a to hlavně proto, že právě Petr je sám svatební kameraman. O to horší to pro nás ale bylo s výběrem. Najít někoho, kdo by ve videu splňoval naše představy bez svatebních klišé (žádné vlající šaty v okně, žádné záběry na prstýnky na kytce, nebo utahanou hudbu…), někoho kdo tvoří něco výjimečného, neklišoidního, jednoduchého a „na pohodu“ dostalo Peťu po měsíci hledání a obvolávání na 20.stránku na Googlu, což s hrůzou v očích okomentoval slovy: „NECHCEŠ, se proklikat až na dvacátou stránku na Googlu!“  

  • Výhody videa

Svatba Lucky a Michala byla naopak ten výše zmíněný případ – pro Michala bylo video zprvu velkou zbytečností, proto ho bylo potřeba přesvědčit až logickými argumenty, se kterými se s vámi podělíme 🙂 Vzpomínky jsou pro nás holky vším a obzvlášť na svatbě máme těch vjemů tolik, že si nakonec pořádně nepamatujeme nic. Fotky jsou něco, co sice dokáže skvěle zachytit momenty (i když jich ze svatby máte třeba 1000), ale video vždy zachytí všechny ty emoce živěji (a to i ve třech krátkých minutách). 

Věřte tomu nebo ne, ale svatba uteče strašně rychle a vy budete rádi za každou fotku nebo video z mobilu od příbuzných. A to i v případě, že máte profesionálního kameramana a fotografa. Fotograf nemůže být u všeho a vidět jedním objektivem všechno kolem sebe. Minimálně druhý hledáček je super bonusem.

Ve chvíli, kdy jsme se rozhodli a náš oblíbený kameraman měl plno a už v tom hledání po nějakém normálním nesvatebním videu tak nějak docházely síly, Marťa úplně omylem našla na Instagramu, kluky z MangoShake studia! I když ještě svatbu netočili, jejich oko pro věc a naladění na společnou notu bylo přesně to, co nás přimělo to risknout a svěřit se do jejich rukou. A povedlo se, vytvořili opravdový skvost! Video si můžeme pouštět pořád dokola a vždycky nás nabije tou svou neskutečnou silou.

A co ten zbytek?

Místo svatby

Lokace je něco, čím se obvykle začíná a my s ní začaly samozřejmě také, ale daly jsme jí záměrně až ke konci tohoto článku, protože se nemáme čím chlubit 😀 Respektive obě jsme udělaly to, co našim párům vždycky zakazujeme! A to mít svatbu na místě, kde ještě žádná nebyla!! Nás k tomu záměrně vedly naše důvody „neokoukanosti“ a „unikátnosti“ a hlavně toho, že věříme, že právě my tenhle risk můžeme podstoupit a zvládneme zachránit, i kdyby se cokoli nepovedlo. Je to risk, který jsme obě podstoupily naprosto vědomě s tím, že si ta alternativní místa pohlídáme a bereme na vědomí určité ústupky.

Lucka s Michalem hledali místo, které bude intimní, v přírodě, za rozumné peníze, pohodlně ubytuje všechny hosty a bude v dostupné vzdálenosti od jejich domova. Když se na statek Český dvůr zajeli podívat, byla to láska na první pohled 🙂

Marťa s Peťou hledali něco unikátního a jedinečného, co by se k nim a jejich vztahu naprosto přesně hodilo. Narazili na skrytou perlu, na stylový srub velmi podobný tomu, ve kterém se v Americe seznámili. Luxusní srub Líny kousek od Mladé Boleslavi! Musím říct, že jakmile vás místo doslova rozbrečí ve chvíli, kdy tam přijedete a říkáte si jen: „TO JSME PROSTĚ CELÍ MY!“, tak věřte, že je to to pravé. A na tom, že tam není pořádně kde spát, vůbec nezáleží! 🙂

Svatební agentura Praha Wedding Factory

Harmonogram 

I když jsme od začátku jasnou představu měly, v průběhu plánování jsme se musely několikrát poradit, jak to vůbec celé poskládat tak, aby to dohromady fungovalo. Přeci jen, nervíky pracujou čím víc se to blíží a jasná hlava se trochu ztrácí. Obě jsme měly jasno v tom, že žádné tradice na svatbě nechceme – nedávají nám smysl. Myslíme si ale, že tuhle sekci si každá popíšeme sama v článku o vlastní svatbě 🙂

Šaty a oblečení pro chlapy

Tohle téma pro nás obě nakonec bylo tak zásadní kapitolou, že jme pro Vás připravily taky extra článek 🙂 Již brzy se dočtete více v magazínu Odteď Napořád

Svatební agentura Praha Wedding Factory

Profesionální deformace a důraz na detaily

Koncept

Asi úplně nejzásadnější z plánování pro nás bylo TÉMA našich svateb. Nebo jak to říct lépe – ladění či styl, jednoduše KONCEPT. V tom jsme měli jasno hned od samého začátku. Marťa s Petrem hodně a rádi cestují, proto pro ně dávala smysl cestovatelská svatba s prvky ošuntělého vintage od prvního do posledního detailu. Lůca s Michalem mají rádi přírodu, kde tráví veškerý volný čas, proto tady zase dávalo smysl mít svatbu v uvolněném přírodním boho stylu i když tak trošku bláznivém – takže taková gypsy boho svatba.

Design a výzdoba

Za nás ta úplně nejobsáhlejší část celé naší svatby, o které se také rozepíšeme samostatně. ještě nám, prosím dejte chvilku, než to sepíšeme – pak najdete odkaz tady.

Dresscode

Koncept máme, představu o výzdobě a atmosféře taky. Ještě abychom se do toho hodily my, chlapi a naši hosté. Obě jsme s Marťou měly dilema jestli hosty nutit do toho, co mají mít na sobě „aby to zapadalo“. Ale nemůžete přece koupit oblečení všem hostům nebo po nich chtít, ať si kvůli Vaší svatbě něco koupí..to není úplně jednoduché. Ale dát jim doporučení, v čem se budou cítit dobře a co se bude hodit? To dát můžete 🙂 někdo to vezme tak, že Vám rád udělá radost a jinému je to jedno. 

Obě jsme měly velmi neformální zahradní akce, takže velmi praktické a letní outfity. Samozřejmě jsme po svých hostech nechtěly ať přijdou třeba v růžové…obě jsme jim daly paletku, barevnou škálu, aby si každý mohl vybrat a to v univerzálních přírodních tónech. Od krémové, přes béžovou a meruňkovou až po hnědou nebo khaki. Obě jsme tam měly zlatý akcent. A naopak jsme zakázaly černé příliš formální obleky. Je vtipné, jak se nám líbí stejné věci, že i barvy svatby jsme měly vlastně téměř totožné.  Tady můžete krásně vidět, že na barvě svatby vlastně vůbec nezáleží – vyzní prostě pokaždé jinak 🙂

  • Družičky a družičáci 

Marťa to vyladila tak, že se zaměřila na doplňky typu klobouky a šátky. Kdo měl dresscode daný, byla taková ta „svatební družina“ – družičky a družičáky – prostě lidi, kteří kolem vás budou v ten den nejčastěji. Holky nám pomohla obléct Deniska z Družičkování. Kompletně jsme společně navrhly kolekci sukní pro naše družičky, které se dají nosit na 50 způsobů a sluší jednoduše každé! Nebojte se – tahle kolekce WeddingFactory-Družičkování bude už brzy oficiálně venku a budete si je moct objednat taky :))

Lůca ladila směrem do takového pouštního safari s výraznými zlatými orient šperky. Musíme říct, že v tomhle případě holky naprosto přesně a zodpovědně pochopily to, co by se nevěstě líbilo a různé variace boho outfitů dokolale podtrhly celou atmosféru!

Svatební agentura Praha - Marťa a Peťa

Doplňky outfitu

Přiznáme se, že detaily a doplňky zaberou každé nevěstě nepopiratelně nejvíc času! Většinou se řeší úplně nakonec a způsobují pocit, že nestíháte! Doladit k těm dokonalým šatům každý detail tak, aby dohromady dávaly smysl a nezkazily je, je prostě běh na dlouhou trať. Protože jsou to právě tyhle drobnosti, které dělají svatbu individuální.

  •  Podvazek

V čem jsme se perfektně shodly byly podvazky od Janičky z BOHOS, do kterých jsme se obě nadchly a které nám Janča poslala jako malý dáreček pro velký den! Moc ti za to děkujeme – udělal spoustu parády! Vtipné je, že jsme si nezávisle na sobě vybraly obě ten stejný podvazek 😀

Svatební agentura Praha Wedding Factory
  • Šperky, boty a klobouk

Abychom se ale dostaly k tomu samotnému výběru doplňků –  jsme každá úplně jiný případ toho, jak jsme tohle téma řešily 😀 Lůca v duchu BOHO sháněla půl roku spoustu bižuterie, řetízků, prstýnků a náušniček, zkoušela, jak to k sobě vypadá, co je moc a co je naopak málo. Sháněla boty, se kterými jezdila na zkoušky šatů kvůli délce, aby nebyly pro ženicha zas příliš vysoké a ke kterým se bude hodit boho řetízek na nohu.Prostě taková ta „vzorná nevěsta“ 😀 

Marťa měla naopak jasno jen v tom, že se chce vdávat v klobouku, protože je prostě nosí pořád a značku TONAK miluje – tím ale ladění doplňků skončilo! V tom ostatním byste jí zabili! Jediné šperky, který na sobě měla nosí běžně – náš ikonický WF náhrdelník od Polomia a WF prstýnek od Eppi – neviděla důvod, proč by měla mít jiné šperky, než ty, které má nejradši a tak se tím nezabývala :). Boty si vybírala asi 3 minuty před obřadem, protože si v týdnu před svatbou koupila troje pantofle a prostě do poslední chvíle nevěděla, které se jí budou nakonec k těm šatům líbit 😀 Prostě no stress 😀

Svatební agentura Praha Wedding Factory

Dary a dárečky

Ani jedna z nás jsme nedávaly svým hostům žádné výslužky a to i když se po nich někteří členové dost hlasitě dožadovali. Asi nevnímáme svatbu jako záležitost dárků, ale jako záležitost zážitkovou. Každopádně svým nejbližším kamarádkám (družičkám), mamkám a sourozencům jsme daly nějaké drobnosti od srdce.

Marťa holkám dala náramek a náušničky s motivem světa – tak nějak tematicky 🙂

Lucka vyráběla personalizovanou dárkovou krabičku s drobnostmi, které potěší (víno, hrníček na památku, nějaké kosmetické vychytávky a čokošku). A svědkům nechávali šít košile od MANEMO. Aby kluci ladili!

A závěrem..

I když se ve svatbách vyznáme, tak plánování vlastních svateb bylo něco, na co se nepřipraví ani sebelepší koordinátorka. Protože emoce jsou „problém“, se kterým nepočítáte a naplánovat se nedají. Abychom to ale shrnuly, nelitujeme ani jedné vrásky. Na dobré věci se vyplatí počkat, dát jim úsilí a žádný zázrak nevznikne přes noc. Vidíme smysl v tom mít svatbu po svém, protože na ni budete vzpomínat celý život..

Byla to pro nás obě taková zkušenost, že jeden článek na to všechno nestačí a rozepsaly jsme se o tom každá ještě víc do detailu #staytuned

S láskou Vaše Lucka a Marťa 🙂

Mohlo by Vás dále zajímat