Koronavirus a svatby v ČR

Mimořádný Live stream!

Téma: Korona virus a svatby

Kdy: 5.Listopadu 17:00

Kde: Live stream na Instagramu @WeddingFactory.cz

Začínáme za:
Dnů
Hodin
Minut
Sekund
Live stream právě probíhá na Instagramu Wedding Factory:

A je to tu znovu. To, co se právě v Česku děje, jste určitě postřehli i vy – téma koronaviru je snad ve všech médiích a velmi těžko se mu vyhýbá. Bohužel tahle zákeřná koronavirová potvora dopadla i na náš svatební rybníček. A to velmi výrazně.  Už od jara nám volají mnozí reportéři, pomáhaly jsme s odhady České eventové asociaci a denně odpovídáme na spoustu vašich dotazů, co s tím máte dělat. Rozhodly jsme se proto dát dokupy pár rad a doporučení, které jsme sesbíraly a které vám mohou pomoct situaci zvládnout. Kdy celá tahle situace skončí, vám sice nepovíme, ale poradíme, jaké kroky uskutečnit a co je potřeba si uvědomit. 

Co se našeho stanoviska týká, zachováváme -stejně jako na jaře – chladnou hlavu a jedeme v plánování našich svateb dál. Je to situace, kterou bereme už prostě tak, že tu je a je potřeba se s ní vypořádat. 

Tenhle rok byl a bude pro snoubence a svatební dodavatele pořádně těžký rok. Proto, abychom ho zvládli, je za nás velmi důležitá podpora! A to jak ta, kterou my (a věříme, že i všichni fotografové, kameramani, cateringy, švadlenky, lokace, hudebníci, půjčovny a další svatební dodavatelé) budeme připravení poskytnout vám, tak i podpora od vás směrem k nám. Jednoduše – jedeme v tom spolu!

Svatební agentura Praha - Daniela a Simon

Foto: Markét Šindler

Podzimní a zimní svatby odložte na dobu neurčitou

Na jaře jsme vám radily, ať svatby odsunete na první volný společný termín všech vašich dodavatelů. Teď, vzhledem k tomu jak to všechno je, máme další level v posouvání. V období minimálně do 3.11.2020 (dokdy ZATÍM platí nouzový stav) není díky vládním opatřením bohužel možné pořádat svatby nad 10 osob. A co si budeme nalhávat, je pravděpodobné, že se tato situace protáhne. Svatby, které to zasáhlo se buď okamžitě zrušily nebo – jako v našem případě – přesunuly na jiný termín. Přesun termínu vidíme jako tu nejméně bolestivou cestu, jak si uspořádat svatbu snů s minimálními oběťmi.

A jak jsme to konkrétně udělaly my? Všechny plánované svatby, které máme do konce roku, jsme dodělaly do finální podoby a jednoduše vyčkáváme s hotovou svatbou na datum, které bude první možné, abychom to operativně odstartovaly znovu. Oproti první vlně máme totiž teď tu výhodu, že není svatební sezóna a tak se přesuny zařizují celkem pružně.

V praxi to vypadá takto – Začněte chronologicky a nejprve zjistěte možnosti. Obepište celý svůj svatební dreamteam a zjistěte, jestli se v jejich kalendářích nachází nějaké společné náhradní termíny. V případě, že ano, máte vyhráno! V případě, že se nepotkají všichni, začněte shánět alternativy, nebo se domluvte na konzultacích se svatební agenturou. Všechny agentury mají poměrně dobře zmapované termíny a možnosti všemožných dodavatelů a je pro nás snazší najít vám „náhradníka“, nebo vymyslet jiné řešení.

Co bychom ale rády zdůraznily – i když  to není úplně populární prohlášení – přemýšlejte o aktuální situaci a celé její vážnosti! Není malá svatba jako malá svatba – jsou skupinky nejbližších příbuzných, kteří opravdu zodpovědně před svatbou i po ní zůstávají v karanténě, případně si dojdou na testy, aby se neohrožovali navzájem. A na druhé straně jsou skupiny, které vymýšlí, jak vše obejít. Opravdu se nepřikláníme k těm, kteří jdou přes zákazy a i když nás to bolí stejně jako vás, nemyslíme si, že je v této chvíli rozumné vymýšlet, jak se co dá obejít. 

Svatební agentura Praha - Brita a Vítek

Foto: Markét Šindler

Přesunutí termínu svatby a jak postupovat?

Jak jsme psaly už výše, hlavním úkolem u přesunutí svatby je nejprve zkontaktovat místo svatby a veškeré dodavatele. A položit jim otázku, jak je to se zaplacenou zálohou při přesunutí svatby na jiný termín. Většina z nich situaci velmi dobře chápe a navrhne vám volné termíny. 

Doporučujeme vyčkávat jakmile se opatření uvolní, domluvit se s dodavateli na možnostech a podle situace se rozhodnout o datu přesunutí. Pokud chcete mít větší jistotu, přesuňte svatbu až na konec března či pozdější jaro.

Dalším krokem, a to krokem velmi důležitým, plánujte v tuto chvíli dál a také plaťte svým dodavatelům zálohy. Jak jsme psaly už v úvodu článku – v tuto chvíli si musíme všichni uvědomit, že bez vzájemné podpory nedojdeme daleko. Pokud vám dodavatelé vyjdou vstříc s přesunem svatby, neodkládejte placení záloh a pomozte jim přežít tyto krušné měsíce bez příjmu. Moc hezký a výstižný článek na toto téma napsala fotografka Daliborka – Láska v čase koronaviru .

V neposlední řadě si ověřte, zda se náhradní termín svatby hodí také svědkům a rodičům. A nezapomeňte o svém stanovisku informovat i hosty. Ubezpečte je, že svatba proběhne, případně se připravte na všechny dotazy ohledně toho, jak budete řešit různá omezení – věřte tomu, že po měsících v nejistotě to všechny hosty bude zajímat.

Jaké jsou další možnosti?

Pokud jste rozhodnutí, že svatbu odložíte, máte ještě několik možností.

  • Pokud nenajdete vhodný víkendový termín, udělejte svatbu v týdnu. Pravděpodobnost, že bude mít váš svatební tým volno v rozběhnuté sezóně je potom mnohem vyšší – čtvrtky jsou za nás super. Pokud jste zaměstnaní, máte na svatbu ze zákona nárok na dovolenou.
  • Pokud to už nemůžete vydržet a opravdu si chcete říct své velké ANO co nejdříve – korona, nekorona, doporučujeme uspořádat intimní svatbu ve čtyřech (pouze se svědky). Následnou plánovanou párty odložit na dobu, kdy to bude možné.
  • Pokud by nastal případ, že se omezí i v jarních měsících počet osob, které se smějí sdružovat, můžete snížit počet hostů (podle aktuálně povoleného) a nechat svatbu proběhnout tak, jak měla, ale jen v menším měřítku.
  • Přesunout svatbu až na léto 2021 – tady ovšem opatrně – ne všichni dodavatelé budou mít ještě volno – víkendy svatební sezony 2021 se velmi rychle plní.
industriální svatba

Foto: Víťa Malina

Pro mezinárodní svatby v ČR to platí jinak

Co pravděpodobně můžeme očekávat – ponechání uzavřených hranic po delší dobu než bude platit zákaz pořádání akcí. V tom případě snoubenci, kteří plánovali přijet do ČR ze zahraničí i se svými hosty, by mohli řešit odložení o mnohem delší dobu. Teď ale konečné řešení bereme stále jako spekulace. 

Za nás bychom Vám v tomto případě, poradily počkat opravdu co nejdéle a přesunout svatbu z období listopad-únor rovnou na pozdější období. 

Nesmutněte, my věříme, že láska vyhraje

Říká se, všechno špatné je k něčemu dobré. Byly bychom pokrytecké, kdybychom se nepřiznaly, že poslední 2 roky jsme pracovaly tolik, že nás to málem zabilo. Stejně jako 90% našich svatebních kamarádů. I když pracujeme bez omezení pořád, myslíme si, že čas, který jsme teď všichni dostali, je jednoduše příležitost. Je něčím, co bychom měli využít ke všem těm věcem, které už roky nestíháme. A užít si každou chvíli. Podívejte se na to tedy z trochu jiného úhlu a dívejte se na to, jako na nutnou zkoušku, kterou jste si před svatbou museli projít, která vás ještě víc utužila a díky které budete mít manželství postavené na pevnějších základech. Protože přeci „v dobrém i ve zlém!“ My věříme, že svatby pak budou o to lepší – to čekání a větší čas na přípravy jim přidá grády 🙂 

Držte se, jsme v tom s vámi!

Vaše Lucka a Marťa

Záznam z naší online poradny

Mohl by Vás zajímat článek, co můžete připravovat na svatbu už nyní a z domova:

Mohlo by Vás dále zajímat