Koronavirus a svatby v Čechách

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Mimořádný Live stream!

Téma: Korona virus a svatby

Kdy: 2. dubna 18:00

Kde: Live stream na Instagramu @WeddingFactory.cz

Začínáme za:
Dnů
Hodin
Minut
Sekund
Live stream právě probíhá na Instagramu Wedding Factory: https://bit.ly/IG-WeddingFactory

To, co se právě v Česku děje, jste určitě postřehli i vy – téma koronaviru je snad ve všech médiích a velmi těžko se mu vyhýbá. Bohužel tahle zákeřná koronavirová potvora dopadla i na náš svatební rybníček. A to velmi výrazně.  V posledních 2 týdnech nám volali mnozí reportéři, pomáhaly jsme s odhady České eventové asociaci a denně odpovídáme na spoustu vašich dotazů, co s tím máte dělat. Rozhodly jsme se proto dát dokupy pár rad a doporučení, které jsme sesbíraly a které vám mohou pomoct situaci zvládnout. Kdy celá tahle situace skončí, vám sice nepovíme, ale poradíme, jaké kroky uskutečnit a co je potřeba si uvědomit. 

Co se našeho stanoviska týká, zachováváme chladnou hlavu a jedeme v plánování svateb v roce 2020 dál. Je to situace, kterou nemohl nikdo z nás předvídat, bereme ji prostě tak, že tu je a je potřeba se s ní vypořádat. Co jediné víme jistě je, že tohle bude pořádně těžký rok. Proto, abychom ho zvládli je za nás velmi důležitá podpora! A to jak ta, kterou my (a věříme, že i všichni fotografové, kameramani, cateringy, švadlenky, lokace, hudebníci, půjčovny a další svatební dodavatelé) budeme připravení poskytnout vám, tak i podpora od vás směrem k nám. Jednoduše – jedeme v tom spolu!

Svatební agentura Praha - Daniela a Simon

Foto: Markét Šindler

Jarní svatby odložte

V období minimálně do poloviny dubna (dokdy platí nouzový stav) není díky vládním opatřením bohužel žádná možnost, jak svatby pořádat. Svatby, které toto zasáhlo se buď okamžitě zrušily nebo – jako v našem případě – přesunuly na jiný termín. Přesun termínu vidíme jako tu nejméně bolestivou cestu, jak si uspořádat svatbu snů s minimálními oběťmi. Začněte chronologicky a nejprve zjistěte možnosti. Obepište celý svůj svatební dreamteam a zjistěte, jestli se v jejich kalendářích nachází nějaký společný termín. V případě, že ano, máte vyhráno! V případě, že se nepotkají všichni, začněte shánět alternativy, nebo se domluvte na konzultacích se svatební agenturou. Všechny agentury mají poměrně dobře zmapované termíny a možnosti všemožných dodavatelů a je pro nás snazší najít vám „náhradníka“, nebo vymyslet jiné řešení.

Letní svatby nerušte hned, vyčkejte

Nedělejte v současné situaci unáhlená rozhodnutí a svatby zbytečně nerušte, pokud to není nezbytně nutné. Počkejte do nejzazšího termínu, sledujte aktuální vládní nařízení a všechno do té doby promyslete s čistou hlavou.

Pokud se o termín své svatby bojíte – nenechávejte ještě tisknout oznámení či si vyrývat datum svatby třeba na prstýnky. To jsou všechno věci, které počkají.

Detailněji jsme obecné rady, na to jak postupovat, rozepsaly níže.

Svatební agentura Praha - Brita a Vítek

Foto: Markét Šindler

Přesunutí termínu svatby a jak postupovat?

Jak jsme psaly už výše, hlavním úkolem u přesunutí svatby je nejprve zkontaktovat místo svatby a veškeré dodavatele. A položit jim otázku, jak je to se zaplacenou zálohou při přesunutí svatby na jiný termín. Většina z nich situaci velmi dobře chápe a navrhne vám volné termíny. 

Doporučujeme svatbu přesouvat až na konec léta či podzim, ať máte větší jistotu s tím, že se situace v tu dobu nebude opakovat. 

Dalším krokem, a to krokem velmi důležitým, plánujte v tuto chvíli dál a také plaťte svým dodavatelům zálohy. Jak jsme psaly už v úvodu článku – v tuto chvíli si musíme všichni uvědomit, že bez vzájemné podpory nedojdeme daleko. Pokud vám dodavatelé vyjdou vstříc s přesunem svatby, neodkládejte placení záloh a pomozte jim přežít tyto krušné měsíce bez příjmu. Moc hezký a výstižný článek na toto téma napsala fotografka Daliborka – Láska v čase koronaviru .

V neposlední řadě si ověřte, zda se náhradní termín svatby hodí také svědkům a rodičům. A nezapomeňte o svém stanovisku informovat i hosty. Ubezpečte je, že svatba proběhne.

Jaké jsou další možnosti?

Pokud jste rozhodnutí, že svatbu odložíte, máte ještě několik možností.

  • Pokud nenajdete vhodný víkendový termín, udělejte svatbu v týdnu. Pravděpodobnost, že bude mít váš svatební dreamteam volno v rozběhnuté sezóně je potom mnohem vyšší – čtvrtky jsou za nás super. Pokud jste zaměstnaní, máte na svatbu ze zákona nárok na dovolenou a Vaši hosté si ji pro Vás zaručeně rádi vezmou (po všech těch peripetiích, kterými jste prošli).
  • Pokud to už nemůžete vydržet a opravdu si chcete říct své velké ANO co nejdříve – korona, nekorona, doporučujeme uspořádat intimní svatbu ve čtyřech (pouze se svědky). Následnou plánovanou párty odložit na dobu, kdy to bude možné.
  • Pokud by nastal případ, že se omezí i v letních měsících počet osob, které se smějí sdružovat, můžete snížit počet hostů (podle aktuálně povoleného) a nechat svatbu proběhnout tak, jak měla, ale jen v menším měřítku.
  • Přesunout svatbu až na rok 2021 – tady ovšem opatrně – ne všichni dodavatelé budou schopni/ochotni počkat celý rok a o zálohy u nich byste mohli přijít.
industriální svatba

Foto: Víťa Malina

Pro mezinárodní svatby v ČR to platí jinak

Co pravděpodobně můžeme očekávat – ponechání uzavřených hranic po delší dobu než bude platit zákaz pořádání akcí. V tom případě snoubenci, kteří plánovali přijet do ČR ze zahraničí i se svými hosty, by mohli řešit odložení o mnohem delší dobu. Teď ale konečné řešení bereme stále jako spekulace. 

Za nás bychom Vám v tomto případě, poradily počkat opravdu co nejdéle a přesunout svatbu z období duben-červen rovnou na pozdější období. 

Nesmutněte, my věříme, že láska vyhraje

Říká se, všechno špatné je k něčemu dobré. Byly bychom pokrytecké, kdybychom se nepřiznaly, že poslední 2 roky jsme pracovaly tolik, že nás to málem zabilo. Stejně jako 90% našich svatebních kamarádů. I když pracujeme bez omezení pořád, myslíme si, že čas, který jsme teď všichni dostali, je jedoduše příležitost. Je něčím, co bychom měli využít ke všem těm věcem, které už roky nestíháme. A užít si každou chvíli. Podívejte se na to tedy z trochu jiného úhlu a dívejte se na to, jako na nutnou zkoušku, kterou jste si před svatbou museli projít, která vás ještě víc utužila a díky které budete mít manželství postavené na pevnějších základech. Protože přeci „v dobrém i ve zlém!“ My věříme, že svatby v roce 2020 budou a budou o to lepší – to čekání a větší čas na přípravy jim přidá grády 🙂 

Držte se, jsme v tom s vámi!

Vaše Lucka a Marťa

Záznam z naší online poradny

Mohl by Vás zajímat článek, co můžete připravovat na svatbu už nyní a z domova:

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Mohlo by Vás dále zajímat

Stránky využívají soubory cookies aby nabídly ten nejlepší obsah. Pokud pokračujete v prohlížení, tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.