Na slovíčko s majitelkou svatebního salonu – Jitkou z Férovek

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Férovky, to je velmi povedený a netradiční koncept svatebního salonu, kde si můžete zapůjčit za “fér” peníze kvalitní české šaty. Respektive šaty od českých švadlenek a návrhářů, které úžasná majitelka Jitka sdružuje právě pod značkou Férovky. Jistotou Vám budou neotřelé a moderní kousky z kvalitních materiálů a příjemné domácí prostředí jejího mimopražského salonu.

Jíťo, jak si přišla na nápad vytvořit Férovky?

Když jsem začala plánovat a chystat vlastní svatbu, hledala jsem vysněné šaty. Přála jsem si takové, které budou jednoduché, ale zároveň originální, navíc jsem chtěla, aby byly ušité v Čechách a aby toho nebylo málo, nechtěla jsem je kupovat, ale půjčit si je jen na náš den D. Nechtěla jsem, aby něco vzniklo jen kvůli mé svatbě a pak jen smutně viselo ve skříni. A tehdy jsem se začala zabývat myšlenkou, co když je nás takových víc? Co když jsou tu další nevěsty, které nad takovými věcmi přemýšlí stejně? A nápad byl na světě. Nebyl to úplně rychlý proces a neustále na celém konceptu pracuji a vylepšuji ho, ale už nyní Férovky představují přesně to, co jsem si vysnila. Férovou půjčovnu autorských a originálních svatebních šatů.

V čem se liší šaty z Férovek od klasických šatů ze salonu?

Šaty z mého salónu jsou jedinečné, mají duši a především jasný „rodokmen“. Vím, kdo je navrhl, kdo je ušil a jejich duši z nich můžete doslova cítit. Pečlivě dbám na to, aby opravdu všechny šaty, které u mne nevěsty najdou, byly ušité v Čechách nebo na Slovensku a v naprosto férových podmínkách. Téma pomalé módy mne nesmírně zajímá a jsem ráda, že se o tématu mluví stále víc a častěji. Věřím, že krásné šaty nemusí cestovat přes celou zeměkouli, ba naopak a jsem moc ráda, že mohu přispět k tomu, že spousta šikovných návrhářů i švadlen může lokálně ukázat svůj um. .

A proč by nevěsty měly zavítat právě k tobě a ne do klasického salonu?

Věřím, že když děláte věci s láskou, je to na nich vidět a já Férovky i šaty v nich jedním slovem miluji. V klasických salónech hrají spíše na množství, zatímco já si mnohem raději hraji s kvalitou a to jak zpracování tak použitých materiálů. U mne tak nevěsty najdou a vyzkouší šaty, které jsou lehoučké jako pírko a vzdušné jako sám větřík, prostě šaty, ze kterých se ani nebudou chtít vysvléct. Navíc se vždy jedná o naprosto originální kusy, které nemůžete potkat nikde jinde. Všechny šaty osobně znám a když je půjčuji nevěstám, mám pocit jako bych je půjčovala kamarádkám. Vždy uvařím dobrou kávu, pobavíme se o představách nevěsty, vytipuji, co by mohlo být to ono, vyzkoušíme a může se vdávat.

Můžou si u tebe nechat nevěsty ušít šaty na zakázku?

Primárně mám v salonu šaty na půjčení. To je také nosnou myšlenkou mého salónu. Šaty jsou s nevěstou v její velký den, ale stejnou službu mohou udělat vícekrát. To mne pak opravdu těší, vnímám, že všechna ta energie do nich vložená se každou další svatbou ještě znásobuje a mé počínání má pak ještě větší smysl. Touží-li ale nevěsta mít své vlastní podle své vlastní představy, doporučím, kam by se mohla obrátit. Věřím, že takový kousek se pak v rodině dědí a jednou se v nich bude vdávat třeba vnučka.

Návrhy nových šatů vymýšlíš přímo ty?

Nové šaty v nabídce vznikají dvěma cestami. První je ta, že sama oslovuji návrháře, kteří můj koncept znají, fandí mu a společně pak pracujeme na nových modelech šatů. Obvykle nastíním svou představu, přidám zkušenosti a poznatky přímo ze salonu, ale finální podobu již nechávám na nich.

Druhou možností je, že nevěsta, která si z aktuální nabídky v salonu nevybere, ale přesto nechce jít jinam, se sama podílí na tvorbě návrhu nových šatů. Šaty sice ušijeme na míru jedné nevěstě, ale hotový model pak zůstává ve Férovkách a může krásně posloužit i na dalších svatbách.

Co máš na této práci nejraději?

Miluji to, že nevěsty, které se u mne objeví jsou šťastné, zamilované, plné nadšení, snů i očekávání. V okamžiku, kdy vkročí do mého salonu jsem součástí toho všeho a mám tu čest k naplnění jejich snu přispět.
Zároveň mám dobrý pocit z toho, že má práce má smysl. Nesnažím se nikoho měnit, ale snažím se především naslouchat a dotvořit krásný celek.

Plánuješ salon přesunout do Prahy?

V nejbližší době jistě ne a kdo ví, jestli vůbec někdy. Ráda bych zachovala komorní prostředí salonu v malé obci. Vnímám, že i to je to, co nevěsty vnímají pozitivně. Necítí se u mě jako jedna z mnoha, ale naopak výjimečně a zároveň komfortně. Zrovna nedávno se mi jedna nevěsta svěřila, že se u mne cítí jako byla na kávě u kamarádky a něco takového si v Praze dovedu jen těžko představit. Férovky nejsou jen šaty na štendru, jde mi o celkový přístup.

svatební agentura praha - Svatba na podzim

Jíťo, děkujeme za tvůj přístup a za boží šaty z Férovek, přesně díky tobě a tobě podobným svou práci opravdu milujeme!

S láskou ke svatbám, Lucka a Marťa

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Stránky využívají soubory cookies aby nabídly ten nejlepší obsah. Pokud pokračujete v prohlížení, tak předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.