Na slovíčko s majitelkou svatebního salonu – Jitkou z Férovek

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Férovky, to je velmi povedený a netradiční koncept svatebního salonu, kde si můžete zapůjčit za “fér” peníze kvalitní české šaty. Respektive šaty od českých švadlenek a návrhářů, které úžasná majitelka Jitka sdružuje právě pod značkou Férovky. Jistotou Vám budou neotřelé a moderní kousky z kvalitních materiálů a příjemné domácí prostředí jejího mimopražského salonu.

Jíťo, jak si přišla na nápad vytvořit Férovky?

Když jsem začala plánovat a chystat vlastní svatbu, hledala jsem vysněné šaty. Přála jsem si takové, které budou jednoduché, ale zároveň originální, navíc jsem chtěla, aby byly ušité v Čechách a aby toho nebylo málo, nechtěla jsem je kupovat, ale půjčit si je jen na náš den D. Nechtěla jsem, aby něco vzniklo jen kvůli mé svatbě a pak jen smutně viselo ve skříni. A tehdy jsem se začala zabývat myšlenkou, co když je nás takových víc? Co když jsou tu další nevěsty, které nad takovými věcmi přemýšlí stejně? A nápad byl na světě. Nebyl to úplně rychlý proces a neustále na celém konceptu pracuji a vylepšuji ho, ale už nyní Férovky představují přesně to, co jsem si vysnila. Férovou půjčovnu autorských a originálních svatebních šatů.

V čem se liší šaty z Férovek od klasických šatů ze salonu?

Šaty z mého salónu jsou jedinečné, mají duši a především jasný „rodokmen“. Vím, kdo je navrhl, kdo je ušil a jejich duši z nich můžete doslova cítit. Pečlivě dbám na to, aby opravdu všechny šaty, které u mne nevěsty najdou, byly ušité v Čechách nebo na Slovensku a v naprosto férových podmínkách. Téma pomalé módy mne nesmírně zajímá a jsem ráda, že se o tématu mluví stále víc a častěji. Věřím, že krásné šaty nemusí cestovat přes celou zeměkouli, ba naopak a jsem moc ráda, že mohu přispět k tomu, že spousta šikovných návrhářů i švadlen může lokálně ukázat svůj um. .

A proč by nevěsty měly zavítat právě k tobě a ne do klasického salonu?

Věřím, že když děláte věci s láskou, je to na nich vidět a já Férovky i šaty v nich jedním slovem miluji. V klasických salónech hrají spíše na množství, zatímco já si mnohem raději hraji s kvalitou a to jak zpracování tak použitých materiálů. U mne tak nevěsty najdou a vyzkouší šaty, které jsou lehoučké jako pírko a vzdušné jako sám větřík, prostě šaty, ze kterých se ani nebudou chtít vysvléct. Navíc se vždy jedná o naprosto originální kusy, které nemůžete potkat nikde jinde. Všechny šaty osobně znám a když je půjčuji nevěstám, mám pocit jako bych je půjčovala kamarádkám. Vždy uvařím dobrou kávu, pobavíme se o představách nevěsty, vytipuji, co by mohlo být to ono, vyzkoušíme a může se vdávat.

Můžou si u tebe nechat nevěsty ušít šaty na zakázku?

Primárně mám v salonu šaty na půjčení. To je také nosnou myšlenkou mého salónu. Šaty jsou s nevěstou v její velký den, ale stejnou službu mohou udělat vícekrát. To mne pak opravdu těší, vnímám, že všechna ta energie do nich vložená se každou další svatbou ještě znásobuje a mé počínání má pak ještě větší smysl. Touží-li ale nevěsta mít své vlastní podle své vlastní představy, doporučím, kam by se mohla obrátit. Věřím, že takový kousek se pak v rodině dědí a jednou se v nich bude vdávat třeba vnučka.

Návrhy nových šatů vymýšlíš přímo ty?

Nové šaty v nabídce vznikají dvěma cestami. První je ta, že sama oslovuji návrháře, kteří můj koncept znají, fandí mu a společně pak pracujeme na nových modelech šatů. Obvykle nastíním svou představu, přidám zkušenosti a poznatky přímo ze salonu, ale finální podobu již nechávám na nich.

Druhou možností je, že nevěsta, která si z aktuální nabídky v salonu nevybere, ale přesto nechce jít jinam, se sama podílí na tvorbě návrhu nových šatů. Šaty sice ušijeme na míru jedné nevěstě, ale hotový model pak zůstává ve Férovkách a může krásně posloužit i na dalších svatbách.

Co máš na této práci nejraději?

Miluji to, že nevěsty, které se u mne objeví jsou šťastné, zamilované, plné nadšení, snů i očekávání. V okamžiku, kdy vkročí do mého salonu jsem součástí toho všeho a mám tu čest k naplnění jejich snu přispět.
Zároveň mám dobrý pocit z toho, že má práce má smysl. Nesnažím se nikoho měnit, ale snažím se především naslouchat a dotvořit krásný celek.

Plánuješ salon přesunout do Prahy?

V nejbližší době jistě ne a kdo ví, jestli vůbec někdy. Ráda bych zachovala komorní prostředí salonu v malé obci. Vnímám, že i to je to, co nevěsty vnímají pozitivně. Necítí se u mě jako jedna z mnoha, ale naopak výjimečně a zároveň komfortně. Zrovna nedávno se mi jedna nevěsta svěřila, že se u mne cítí jako byla na kávě u kamarádky a něco takového si v Praze dovedu jen těžko představit. Férovky nejsou jen šaty na štendru, jde mi o celkový přístup.

svatební agentura praha - Svatba na podzim

Jíťo, děkujeme za tvůj přístup a za boží šaty z Férovek, přesně díky tobě a tobě podobným svou práci opravdu milujeme!

S láskou ke svatbám, Lucka a Marťa

Share on facebook
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

The site uses cookies to offer yout the best content. If you continue browsing, we assume that you agree to the use of cookies.